دسته‌ها
بازاریابی

جذب ۱۰ مشتری نخست: باید زحمت بکشید؛ بسیار زیاد! کم مصرف کنید!

خبر خوب: ۱۰ مشتری اول‌تان در راه است؛ خبر بد: تلاش سختی در پیش است!

جذب ۱۰ مشتری نخست
تلاش کنید، هدفمند، هوشمندانه و به یک جهت (استقامت) مشخص.

💡 معلوم است که درس‌های قبلی زرنگار را خوانده‌اید. حالا وقت آن رسیده که یک خبر هیجان‌انگیز را اعلان کنیم: مقدمه‌ی بر استراتژی‌های جذب ۱۰ مشتری نخست در راه است! زیاد هم هیجان‌ نکنید، چون یک خبر بد هم داریم.

گراف جادویی را یادتان هست؟ در آن گراف از ده چنل بازاریابی گفتیم. گفتیم که بعضی استراتژی‌ها تلاش کم ضرورت دارند و دستاورد (حصول مشتری) آن‌ها نیز اندک‌اند. آن سوی دیگر، استراتژی‌های طویل‌المدتی است که تلاش زیاد ضرورت دارند و تعداد مشتریانِ زیادی را نصیب‌تان می‌کند.

حدود ۱۵ درس آینده زرنگار به این نکته خواهیم پرداخت که چگونه اولین «۱۰ مشتری» خود را بدست بیاورید. نه ۵۰۰ مشتری، نه ۱۰۰۰ مشتری، بلکه حدود ۱۰ مشتری.

اگر این ۱۵ درس را خوب یاد بگیرید و تخنیک(تکنیک‌)‌های آنرا به درستی تطبیق/اجرا کنید، هیچ پولی قابل توجهی نصیب‌تان نخواهد شد. این تکنیک‌ها نه فریبنده است و نه مشتریان‌تان را به ۱۰۰۰ عدد می‌رساند؛ حدود ۱۰ مشتری.

سخت تلاش کنید، کم مصرف کنید

جذب ۱۰ مشتری نخست، سخت تلاش کنید
در اولین روزهای شروع کاروبار، تا آنجایی که ممکن است کارها را بیرون‌سپاری نکنید. خودتان انجام دهید؛ مثلاً: تعمیر فرنچر (مبلمان) دفتر. آشپزی و موارد مشابه.

اگر مجموعه‌درس‌های آتی را با یک عبارت توصیف کنیم: «تلاشِ سخت، مصرفِ کم» است. تطبیق استراتژی‌های که در این درس‌ها خواهیم گفت به شما چیزی مهمی را یاد خواهند داد.

اعتماد به نفس‌تان بالا می‌رود، انگیزه می‌گیرید و افتخار می‌کنید که «کاروبارِ جوانِ‌تان دارد عرضِ وجود می‌کند» اگر تجربه‌ی کسبِ اولین مشتری را ندارید، باید برایتان اعلان کنیم که چی شور و هیجانی دارد؛ حصولِ آن اولین مشتریِ که از قبل نمی‌شناختید؛ از دوستان‌تان نبوده. نگران نباشید، شما هم تجربه خواهید کرد.

این استراتژی‌ها به شما کمک می‌کند منابعِ‌تان را حفظ کنید، تا آن زمان که از مفیدبودنِ فعالیت‌تان، از موثریت کاروبارتان مطمئن نشده‌اید. شما منابع مالی‌تان را مصرف نمی‌کنید، سخت تلاش می‌کنید و مزد این تلاش اطمینان است.

یک استراتژی خوب کار را بسیار آسان و سریع می‌کند.

وقتی آدم‌های کم‌تجربه‌ی مثل ما و شما، که سرمایه‌ی اولیه‌ی بازاریابی‌شان تلاش‌شان‌اند، کاروباری را شروع می‌کنند و اولین قدم‌ها را در جهت کسب اولین مشتری‌ها بر می‌دارند، همیشه موانع در مسیرشان سبز می‌شوند.

در چنین حالتی، همیشه به هیجانِ اولین درآمدتان فکر کنید، به اینکه دارید کاروباری را مثل یک فرزند بزرگ می‌کنید، به آینده‌تان و به تغییری که در محیط خواهید آورد. فکر کنید اولین انوایس/بِل را امضا کنید، اولین رسید را می‌دهید. نگو که چی هیجانی دارد!

در نتیجه‌ی تلاش‌های سخت‌تان و با یک استراتژی مناسب، می‌توانید ۱۰ مشتری اول‌تان را بدست بیاروید و به همراه آن معلومات خیلی مفید. درک می‌کنید که مشتریان واقعی‌تان، نه دوستان و آشنایان، بلکه مشتریانِ واقعی‌تان چی می‌گویند؟ خواسته‌هایشان کدام‌هااند؟ آیا محصول و خدمت‌تان نیاز آنها را براورده می‌کند یا خیر؟

💡 بگذارید بگوییم: اگر با مشتریان واقعی و فیدبک‌های واقعی شروع نکنید، احتمالاً در نقطه‌ی اوجِ تلاش و جایگاه بسیار مهم شکست می‌خورید. آن وقت زنده کردنِ انگیزه‌ی دوباره گاوِ نر می‌خواهد و مردِ کهن.

در شروع کار، از استراتژی‌های بلندمدت و میان‌مدت استفاده نمی‌کنید. بلکه، به‌جای آن، با تلاش یک تعداد مشتریانِ واقعی پیدا می‌کنید. از آنها می‌شونید که چی می‌گویند؟ چی می‌خواهند؟ چی توقعاتی از محصولات و خدمات‌تان دارد؟ و از همه مهمتر، نقاط ضعفِ محصولات‌تان کدام‌هااند؟

زیاد هم هیجان‌زده نشوید، فعلاً منتظر درس‌های آینده‌ی زرنگار باشید، و تا آن زمان، اگر وقت دارید بخوانید درس‌های پایین را.


🔔 خیلی دیر می‌شود؟ می‌دانید که یادگیری دیجیتل مارکتینگ یک پروسه‌ی کوتاه‌مدت نیست؛ و درس‌های زرنگار، بالای ۱۰۰ درس، به دلیل کمبود پرسونل مسلکی، هر سه روز یک بار تولید/تجدید می‌شوند. این یعنی، اگر فکر می‌کنید که کاروبارتان، برای رشد و رونق، همین حالا به تطبیق دیجیتل مارکتینگ ضرورت دارد، با ما ارتباط بگیرید.


سایر درس‌ها: (بعضی از این درس‌ها درحال تولید است)

۱. قبل از شروع کاروبار: سه سوال اساسی که جواب‌شان را باید بدانید

۲. قبل از راه‌اندازی کاروبار: دو ویژگی اساسی در تجزیه و تحلیل ضروریات مشتری

۳. ۱۹ چنل بازاریابی؛ کاروبارها چگونه مشتری جذب می‌کنند؟

۴. کاروبارها چگونه رشد می‌کنند؟ دو عنصر اصلی پازل موفقیت؟

۵. روش های جذب مشتری: شروع از ۱۰ مشتری و افزایش آن الی ۵۰۰ و بیشتر از آن

۶. جذب ۱۰ مشتری نخست؛ باید زحمت بکشید؛ بسیار زیاد! کم مصرف کنید!

۷. استراتژی جذب ده مشتری نخست: قدرت اینترنت را دستِ‌کم نگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *