دسته‌ها
دیجیتل مارکتینگ

استفاده از اینترنت برای جذب مشتری؛ قدت بی‌انتها در دستان شما

یاد بگیرید که چگونه با استفاده از اینترنت خیلی ساده، سریع و ارزان به مشتریان‌تان برسید.

💡 سفینه‌ی که انسان را به کره‌ی ماه رساند، قدرت پردازش دستگاهِ محاسباتی آن به مراتب کمتر از یک موبایل هوشمندِ امروز بود. علاوه بر این، این دستگاهی ارزان اما قدرتمندِ ما به شبکه‌ی عظیم به نام اینترنت نیز وصل است؛ خدایا.. چی پوتنشیلی! اما حیف که دانش استفاده از آنرا بلد نیستیم. در ادامه به استفاده از اینترنت برای جذب مشتری خواهیم پرداخت.

فرض کنید بیرون از شهر، در یک جاده‌ی مستقیم و نسبتاً‌ خلوت، رانندگی می‌کنید و ناگهان اکسیلِتر/ (گاز) موتر(ماشین‌ِ)تان گیر می‌کند. تمام تلاش‌تان را به خرج می‌دهید تا توقف کنید؛ اما ظاهراً، تلاش‌تان نتیجه نمی‌دهد.

قصداً از جاده انحراف می‌کنید و در نهایت چَپه می‌شوید. شانس با شما یار است. زنده می‌مانید. دو سه روز از حادثه می‌گذرد.

میایید جایی در یک forum(انجمنِ) اینترتنی درباره این حادثه/مشکل می‌نویسید. معلومات‌تان ثبت، دسته‌بندی و برای پیداشدن در نتایج جستجو آماده می‌شوند. این را «قابلیت اندکس‌شدنِ محتوا» در اینترنت می‌گویند.

💡 هر محتوای که در اینترنت ثبت می‌شود، پوتنشیل دیده شدن را دارد.

اهمیتی ندارد که این معلومات را چی وقت و کجا ثبت کرده‌اید. به دلیل ساختار منظم و در عینِ حال پیچیده‌ی اینترنت، هرکسی دیگر که به دنبال توضیحات درباره‌ی مشکلِ مشابه می‌گردد، احتمالاً، به معلوماتِ که شما درباره‌ی آن ثبت کرده‌اید، خواهد رسید.

❓ می‌دانستید که اولین کتاب دستور آشپزی، با هدف تبلیغاتِ یک رستورانت تولید و تألیف شده‌اند؟

شما هم می‌توانید با تعریف یک مشکل و توضیح راه‌حل آن برای محصول و خدمت‌تان مشتری پیدا کنید.

استراتژهای استفاده از اینترنت برای بازاریابی و معرفی کاروبار و محصولات به مخاطبان و مشتریان بسیار کم هزینه‌اند.

علاوه بر این، این استراتژی‌ها دستی‌اند، مستقیم‌اند، بسیا ساده‌اند، اما واقعاً کار می‌کنند. اجازه بدهید بریم سراغ اصل درس. اما بهتر است کمی برگردیم به گذشته.

درد و مشکل مشتری را شناسایی کنید!

چی مشکلی از مشکلات مشتری حل می‌کنید؟
تشنه شدن برای زنده‌جان‌ها یک مشکل است که هم «تکرار» دارد و هم «عمق».

همانطوریکه در درس‌های قبلی گفتیم، مهم‌ترین گام در جهت راه‌اندازی یک کاروبار شناسایی درد، رنج و مشکل مشتری است.

اگر آن درس را هنوز مطالعه نکرده‌اید، اکیداً توصیه می‌شود که بروید در آن درس و به شکل کامل و دقیق مطالعه کنید؛ اینجا: سه سوال اساسی که جواب‌شان را باید بدانید.

درک و تجزیه‌وتحلیل ضروریاتِ مشتریان برای کارآفرینان بسیار مهم و حیاتی‌اند. این کار را باید در اولین قدم‌ها انجام داد. اگر چنین کاری انجام نشود، مثل این می‌ماند که عزم سفر دارید، اما مقصد نه!

مشکل انتخابی تان باید توزیع مناسبی «تکرار» و «عمق» را داشته باشد

ویژگی‌های تکرار و عمق در تجزیه و تحلیل نیاز مشتریان

انتخاب مشکل برای حل کردن و تأسیس کاروبار براساس آن باید هوشمندانه باشد. مشکلی که انتخاب می‌کنید، بهتر است توزیع مناسی از این دو ویژگی‌ داشته باشد:

۱. مشکلی در زندگی مردمِ بازارِ هدف‌تان تکرار شود. مثلاً: هر روز به غذا ضرورت داریم (تکرار زیاد) و یک یا دوبار در عمر به تحصیل ضرورت داریم (تکرار کم).

۲. مشکلی که عمیق باشد. بازار هدفِ‌تان آنرا در اولویت قرار دهد. مثلاً مریضی یک مشکل عمیق است. خرید ساعت رولکس زیاد نه.

برای معرفی کاروبارتان و جذب مشتری از اینترنت استفاده کنید

قدرت اینترنت را در جذب مشتری نادیده نگیرید.
در قدیم رقبای اصلی یک کاروبار کسانی/شرکت‌های بودند که شانه‌به‌شانه‌شان رقابت می‌کردند؛ اما حالا آن‌هایی‌اند که تازه شروع کرده‌اند. این از قدرت اینترنت می‌آید.

من در مزار شریف زندگی می‌کنم. کمتر پیش می‌آيد مسافرت کنم. با آنکه تا حالا، از سه کشور دیدن کردم،‌ سفرهای داخلی من بسیار کم بوده‌اند؛ اما بسیار خاطره‌انگیز! بگذارید یکی از این خاطرات را برایتان قصه کنم:

شبی از مزار شریف آمدم کابل. به دنبال یک هوتل خوب می‌گشتم. ناگهان نگاهم را تابلوی درخشان هوتل زرنگار دُزدید. رفتم و اتاقی کرایه کردم در آنجا. چند روزی که آنجا اقامت داشتم، خیلی خوش گذشت. اتاق پاک، صفا و منظم. خدمت‌کاران خوش‌اخلاق، مرتب و وظیفه‌شناس. غذای لذیذ، وطنی و به‌موقع. خدایا خیلی خوب بود. حالا که بر می‌گردم به گذشته، می‌بینم آن روزها از بهترین روزهای زندگی‌ام بوده است. خدای من… هوتل زرنگار!

کافی است متن بالا را در یک گروپ فیس‌بوکی یا یک انجمن اینترنتی شریک کنید. این کار کمتر از ۳۰ دقیقه زمان می‌برد؛ ولی در جذب اولین ده مشتری برای هوتل خیالی زرنگار بسیار کمک خواهد کرد.

کاری که ما در زرنگار می‌کنیم، قسمتی از آن، همین استراتژی است: ما مهارت‌های گرافیک‌دیزاین و دیجیتل مارکتینگ را یاد می‌دهیم. دیگران می‌آیند ما را از این طریق پیدا می‌کنند. شرکت‌های هستند که علاقمند می‌شوند.

آن شرکت‌ها بخشِ از کارهایشان را out source می‌کنند و به ما می‌سپارند. این کار دو سود دارد: شما و بسیاری از دوستانِ مشتاقِ یادگیری به محتوای رایگان و دست‌چین‌شده دسترسی پیدا می‌کنند و ما به هدف رشد و رونق کاروبار خود می‌رسیم.

این درس فقط یک مقدمه بود. درس‌های آتی پاراگراف به تفصیل خواهد گفت که «چگونه از قدرت نهفته در اینترنت برای رشد و رونق کاروبارتان استفاده کنید.»

منبع تولید این درس: کتاب Traction: A Startup Guide to Getting Customers


🔔 دیدید؟ نمونه‌کارهای زرنگار را دیدید؟ هر هفته حداقل دو نمونه‌کار در پیج فیس‌بوک و اکونت/اکانت اینستاگرام زرنگار نشر می‌شود. ما را دنبال کنید و از همه‌چیز به‌وقتش باخبر شوید!


سایر درس‌ها:

۱. قبل از شروع کاروبار: سه سوال اساسی که جواب‌شان را باید بدانید

۲. قبل از راه‌اندازی کاروبار: دو ویژگی اساسی در تجزیه و تحلیل ضروریات مشتری

۳. ۱۹ چنل بازاریابی؛ کاروبارها چگونه مشتری جذب می‌کنند؟

۴. کاروبارها چگونه رشد می‌کنند؟ دو عنصر اصلی پازل موفقیت؟

۵. روش های جذب مشتری: شروع از ۱۰ مشتری و افزایش آن الی ۵۰۰ و بیشتر از آن

۶. جذب ۱۰ مشتری اول: باید زحمت بکشید؛ بسیار زیاد! کم مصرف کنید!

۷. استراتژی جذب ده مشتری نخست: قدرت اینترنت را دستِ‌کم نگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *